כן, בצו ראשון תתבקשו לא רק לעבור מבחנים פסיכוטכניים, אלא גם לעשות מבחן בעברית. אבל אל דאגה, מבחן העברית בצו ראשון ממש לא דומה למפלצת הלא נעימה, מבחן הלשון בבית הספר. אני רועי ינוביץ וכבר הכנתי מלש"בים רבים למבחן העברית. בדף הזה אני כותב ומסביר על מבחן העברית בצו ראשון. תקראו הכל ותבואו מוכנים !

צו ראשון מבחן העברית, מה זה ? את מבחן העברית תעשו בתחנת אימות הנתונים. תחנת אימות הנתונים היא אחת התחנות שלכם בצו ראשון. בתחנה הזאת תשבו כחצי שעה מול מאבחנת פסיכוטכנית ותבדקו איתה שכל הנתונים האישיים שלכם (מספר הנייד, מספר יחידות הלימוד, כתובת וכדומה) נכונים. מיד לאחר מכן תעשו איתה את מבחן העברית. מבחן העברית איננו חלק ממבחני דפ"ר הממוחשבים, אותם תעשו בתחנה אחרת. למבחן העברית ציון משלו (נקרא "סימול עברית") והוא ישלח לכם לנייד יחד עם ציון קב"א ודפ"ר, בדרך כלל יומיים, שלושה אחרי צו ראשון. מה זה אומר ציון סימול עברית ? אמנם הציון זה הוא לא חלק מציון קב"א שלכם, אבל הוא משפיע בקביעה ל"התאמה לקצונה", בשאלה האם תוכלו להיות מפקדים ובשאלה האם תוכלו לשרת בתפקידים איכותיים שדורשים רמת עברית גבוהה כמו דובר צה"ל, מורה חיילת, מאבחנת פסיכוטכנית, קורס טיס, תפקידי מודיעין ועוד… ציון סימול עברית נע בין 2 ל 9, כאשר ציון 9 אומר שאתם יודעים עברית ממש טוב מבחינת יכולת ביטוי, שימוש באוצר מילים, שימוש במילות קישור וכדומה. גם ציון 8  נחשב גבוה ומאפשר כמעט את כל התפקידים בצבא. כיצד מתנהל מבחן העברית ? מבחן העברית מתנהל כאמור בתחנת אימות הנתונים. המבחן מתנהל מול מאבחנת פסיכוטכנית, חיילת צעירה. המאבחנת תיתן לכם דף עם משפט קצר כמו: תלבושת אחידה, מה אתה חושב על זה ? האם אתה בעד או נגד ? ואתם תצטרכו לדבר במשך כ 5 דקות. ישנם מגוון נושאים ולא ניתן לדעת מראש מה תקבלו. למאבחנות יש רשימה גדולה של נושאים ובכל פעם הן בוחרות נושא אחר. הנושאים יכולים להיות: שימוש בטלפונים ניידים אצל ילדים, לימוד מהבית במקום בית ספר, הורדת גיל ההצבעה בבחירות, הגבלת גילים בסרטים, החלת עונש מוות ועוד ועוד… אחרי שהמאבחנת תאמר לכם את המשפט עליו תצטרכו להביע את דעתכם, היא תיתן לכם 8 מילים כתובות על דף. המילים האלה הן מילות קישור או מילים לא קשות, שכמעט בטוח שאתם מכירים. אתם תהיו חיבים לשלב 5 מילים לפחות מתוך ה 8 כאשר תביעו את דעתכם על המשפט שהמאבחנת נתנה לכם. אין צורך לדבר יותר מ 5 דקות על הנושא. כאשר תרגישו שהעברתם את המסר בצורה טובה תפסיקו, אין טעם להמשיך ולמרוח, זה יכול רק לקלקל. אין מגבלת זמן במבחן הזה, אז אין צורך להילחץ ולהתחיל לדבר מיד.

מבחן העברית-השיטה להלן מספר שלבים שאם תעשו אותם במבחן העברית בצורה טובה, תגדילו משמעותית את סיכוי ההצלחה שלכם. שלב ראשון- קחו חצי דקה לעצמכם כדי להבין בצורה הברורה ביותר את הנושא עליו אתם צריכים לדבר. אל תתבישו לומר למאבחנת, "תני לי חצי דקה להיות סגור עם עצמי שאני מבין בדיוק מה רוצים ממני". בחצי הדקה הזאת, תתרכזו בלהבין את הנושא ולחשוב על עמדתכם, טיעוני הבעד וטיעון הנגד. אתם רוצים שיהיו לכם שניים שלושה טיעונים התומכים בדעה שלכם ואם מצאתם, גם טעון נגד הדעה שלכם. את טעון הנגד תרצו להקטין ואפילו לבטל מול הדעה שלכם. שלב שני, תציגו את הנושא למאבחנת במילים שלכם, למשל תאמרו, "הבנתי שאת רוצה שאחווה דעתי על… זאת תהיה מעין הקדמה קטנה והדרך שלכם להתחיל לזרום עם המילים. שלב שלישי, תציגו את עמדתכם בנושא ותסבירו אותה בכמה שיותר דוגמאות וטיעונים רציניים והגיוניים שיתמכו בדעתכם (אל תשכחו להסתכל מידי פעם ברשימת המילים כדי לשלב אותן במשפטים שלכם). שלב רביעי, תציגו את העמדה המנוגדת לדעה שלכם, כולל הסברים ונימוקים ואל תשכחו להשתמש במילים שברשימה. שלב חמישי, הראו למאבחנת כיצד הדעה שלכם גוברת על דעת הנגד (יתרונות מול חסרונות). שלב שישי ואחרון, תעשו סיכום קצר של שניים שלושה משפטים, בו אתם מסכמים את הדברים העיקריים עליהם דיברתם, בדגש על הדעה שלכם והטענה המרכזית התומכת בדעה שלכם. כיצד להתאמן למבחן הזה ? הכי טוב להתאמן עם חבר או בן משפחה. תתאמנו כמה פעמים שאתם צריכים, עד שאתם מרגישים שהשיטה יושבת לכם טוב בראש ושתצליחו להפעיל אותה על כל נושא שיתנו לכם. אני ממליץ על שימוש באחת משתי ערכות ההכנה שבדקתי.

כמה דוגמאות לתרגול

להלן מספר נושאים ששואלים במבחן העברית.

1. ישנה הצעת חוק המטיל על ההורים את האחריות לעבֵרות שביצעו ילדיהם אשר טרם מלאו להם 18 שנים.

לפי הצעת החוק, הילדים יישפטו ואם יימצאו אשמים יקבלו עונש ועל הוריהם יוטל קנס כספי.

האם אתה חושב שראוי להטיל עונש על הורים רק בגלל שילדיהם פשעו ?

2. ישנם הורים שלא שולחים את ילדיהם לבית הספר ומלמדים אותם בעצמם בבית, מה דעתכם ? 3. ישנו רצון להוריד את זכות ההצבעה לכנסת מ 18 ל 16, מה דעתכם ? 4. הורים רבים לילדים בגילי 6 קונים להם טלפון נייד למרות סכנות הקרינה, מה דעתכם ? 5. יש רצון לחוקק חוק להעלאה משמעותית של שכר המינימום, מה דעתכם ? 6. שר החינוך רוצה לבטל את הבחינה הפסיכומטרית ובכך לחייב את האוניברסיטאות לקבל סטודנטים רק על סמך תעודת הבגרות, מה דעתכם ?

לפעמים יש משהו נוסף, אבל לכם לא יהיה (כי אתם תבואו מוכנים) !

לפעמים, אחרי שמסיימים לדבר על הנושא שנתנה המאבחנת, מופתעים לגלות שיש למאבחנת דרישות נוספות ! לפעמים היא נותנת נושא נוסף עליו תצטרכו להביע דעה. לפעמים המשימה היא לקרוא בקול רם משפט מדף שתיתן לכם (ואפילו משפטים!), להשלים אותו עם מילים שתקבלו ולהסביר את משמעותו של כל המשפט. המשימות האלה לא ניתנות לכל מלש"ב, הן ניתנות רק כאשר המאבחנת לא התרשמה לטובה מהנושא הראשון שהצגתם והיא רוצה לתת לכם הזדמנות נוספת. מה שצריך לעשות הוא לנשום עמוק ולאט כדי להתרכז ולעשות בשלווה את מה שהמאבחנת ביקשה. גם אם התבקשתם לעשות משהו מעבר להצגת טעון יחיד, עדיין יש לכם סיכוי מצוין לקבל ציון גבוה, אם תעשו היטב את המטלות הבאות שיוטלו עליכם. הכי חשוב שתבואו מוכנים למבחן הזה. ככל שתתרגלו יותר, תשתפרו ותגדילו את הסיכוי שלכם לקבל ציון גבוה. מי שמתכנן תפקידי פיקוד, קצונה או תפקידים שדורשים יכולת מילולית והתבטאות גבוהים, כדאי מאוד שיתרגל הרבה, יבוא למבחן מוכן ויצליח.

מה יעזור לי להצליח במבחן הזה ? הצלחה במבחן הזה תגדיל משמעותית את הסיכוי שלכם לקבל את התפקיד האיכותי והמשמעותי עבורכם בצה"ל. צה"ל יכול להוות לכם מקפצה אדירה לחיי האזרחות. צה"ל יכול לתת לכם התפתחות אישית, נסיון וידע. הכל תלוי בתפקיד אותו תקבלו. תחליטו לקחת את הצבא ברצינות, לרצות להצליח וליצר לכם חיים טובים ומוצלחים. תבואו מוכנים לכל דבר שיטיל עליכם הצבא. אני מקווה שעזרתי לכם. בבקשה תפרסמו את הדף הזה לחברים שלכם כדי שאוכל לעזור גם להם. אתם יכולים לכתוב לי למטה בתגובות כל דבר. תכתבו שאלות ותכתבו איך היה לכם במבחן העברית. וכמובן אל תשכחו, הצלחה היא החלטה !

המידע עזר? שתפו אותו עם חברים

לפוסט הזה יש 257 תגובות

 1. יובל

  היי רועי תודה!
  האם אתה בטוח?היה רשום ״ציון״ 6 ואני מפחדת שזה יפגע בקבלה שלי לתפקידים טובים בעתיד

  1. רועי ינוביץ

   בטוח !
   יותר ממאבחנת אחת אמרה לי את זה.

 2. יובל

  היי רועי,עשיתי את המבחן בלשון והלך לי די טוב,קיבלתי שתי נושאים ועניתי עליהם כמעט בלי לגמגם.
  כשסיימתי את שתי הנושאים היא אמרה לי כל הכבוד ושהייתי טובה אבל ראיתי שאיפה שצריך למלא תיון היא רשמה 6 , האם זה הגיוני שאקבל 6 אם הלך לי טוב?
  אני ממש טובה בלשון והממוצע שלי 92 ואני ממש לא רוצה לקבל 6

  1. רועי ינוביץ

   היי יובל,
   אל תדאגי.
   מה שראית זה רק מספר סידורי לצורך המשך טיפול, זה לא הציון הסופי שלך !
   אם היא אמרה לך כל הכבוד, קיבלת 8 או אפילו את הציון הגבוה ביותר 9.

 3. שקד

  שלום רועי,
  אני רוצה להגיד לך תודה על האתר הטוב שבנית הוא מאוד עזר לי להיערך לצו ראשון שהיה לי היום…
  שעשיתי את מבחני העברית בעימות הנתונים ראיתי את הציונים שהיא נתנה לי שזה במבחן של הצגת עמדה 5
  במבחן השני של קריאת משפטים והבנתם 3
  ובמבחן השלישי והאחרון שהייתי צריך לכתוב משפטים היא נתנה לי 4
  עכשיו אתה אמרת שהציון נע בין 0-9 ולא הבנתי אם אלה ציונים טובים או גרועים…

  1. רועי ינוביץ

   היי שקד,
   מה שהמאבחנת כתבה זה לא הציונים שלך.
   היא כתבה מספרים סידוריים, משרדיים לצרכים פנימיים.
   הציון שלך הוא אחד ואותו לא תוכלי לדעת כי במיטב לא רוצים לומר אותו.
   אם נתוני קב"א ודפ"ר שלך טובים מצבך טוב.

 4. שחר

  הצו ראשון שלי בעוד קצת יותר משבוע ואני לא מוצא את צו ההתייצבות שלי. מה לעשות??

  1. רועי ינוביץ

   היי שחר,
   אתה יכול להיכנס ללשכת הגיוס רק עם תעודת הזהות שלך.
   אני מקווה שיש ביידך את הטופס הרפואי, חתום, כדי שתוכל להביא אותו ללשכת הגיוס.

 5. אבי

  הבנתי אותך אבל בדיבור שוטף זה קצת מסובך להגיד טענת נגד והפרכה. אני צריך להגיד לה טענת הנגד היא ככה וככה? כמו שאני כותב?
  אם אני אומר מנגד יש החושבים שזה ככה וככה ועושה הפרכה זה נשמע קצת לא תקין כל כך כי אף אחד לא מדבר ככה , קראתי את ההכנה למבחן עברית ורק את החלק הזה לא הבנתי

  1. רועי ינוביץ

   אסביר לך בפשטות,
   תחשוב על חבר שמעלה בפנייך סוגייה כלשהי ומבקש את דעתך עלייה.
   אתה חוזר במילים שלך, בקצרה על הסוגייה, אומר לו את דעתך ואת הנימוקים שלך.
   לאחר מכן אתה אומר לו, "אני יודע שיש כאלה שחושבים אחרת בגלל…" ובסוף אתה מסכם הכל ואומר לו שהיתרונות של הנימוקים בעד הדעה שלך גוברים על היתרונות של נימוקי הנגד בגלל…
   תרגל את זה כמה פעמים ואני בטוח שתרגיש עם זה יותר בנוח.

 6. אבי

  היי רועי
  לא הבנתי איך בדיוק להגיד את הפסקת טיעון כי פסקת טיעון אנחנו כותבים
  במחנים בדיוק כמו שאתה מסביר עם טענת נגד הפרכה וכו'
  עכשיו להגיד פסקת טיעון זה נשמע קצת מוזר
  כי הסבירו לי חברים שהיא לא אומרת תגידו טענה או משהו
  היא פשוט מביאה נושא עם מילים לבחירה ווכו' שצריך להגיד מה אנחנו חושבים ולשלב מילים ממה שנותנים לנו.
  עכשיו אם אני אתחיל להגיד לה פסקה וכו זה לא ישמע לה מוזר ?
  ועוד שאלה הרבה אומרים ללמוד מילים ויש רשימה של מאה ביטויים וניבים ללמוד
  זה מועיל ?
  תודה רבה ,באמת

  1. רועי ינוביץ

   היא אכן אומרת בסך הכל לחוות דעה ולשלב את המילים.
   פסקת הטיעון, שאמורה להיות זורמת לשטף דיבור טבעי, מסדרת בראש את המבנה הטוב ביותר מבחינת כמות המלל ואיכותו, שניתן להציג בפני המאבחנת.
   קרא את מה שאני ממליץ, תתאמן ובסוף תגיע לרמה גבוהה ותסגל לעצמך את הסגנון שמתאים לך.
   אין עוד צורך, במבנה החדש ללמוד את רשימת המילים, משתי סיבות.
   רק מי שלא הצליח בקטע הראשון והשני יקבל מילים לקריאה והסבר וגם המילים הן אחרות מאותן רשימת מילים ידועה ולכן הסיכוי שתילמד דווקא את המילים שהיא תשאל אותך נמוך.
   תתכונן היטב למבחן העברית,תצליח בו ולא תגיע ל"מילים".

 7. רוני123

  היי רועי
  הייתי בצו ראשון היום ועשיתי את המבחן בעברית של האימות נתונים.
  בהתחלה היא נתנה לי נושא של עם שמונה מילים ומתוכם כמה מילים שאם אני משתמשת בהם אסור לי לשנות את הנטייה. עשיתי את זה אבל קצת גמגמתי וחזרתי על עצמי, ואחר"כ היא נתנה לי עוד נושא עם כמה מילים שאני חייבת להשתמש בהם. ראיתי שהיא רשמה כמה מספרים ואת המספר שש יכול להיות שזה הציון שלי?? שאלתי אותה איך הייתי והיא אמרה שהייתי בסדר גמור אבל שש זה לא כ"כ טוב נכון?

  1. רועי ינוביץ

   היי רוני,
   אכן 6 זה ציון לא טוב.
   לשמחתך, זה לא הציון שקיבלת !
   ה"6" שראית זה רק סימול פנימי משרדי שלהם.
   מה שקרה לך קרה להרבה לפנייך.
   אם המבחן שלך היה רק על שני נושאים ולא יותר, כנראה שקיבלת 7 או 8, ציונים אותם מקבלים רוב המלשבי"ם וזה בסדר גמור.

 8. ת'ור זהבי

  יש לי צו ראשון ביום רביעי הקרוב (7.1) ואני רוצה ללכת לטיס, אני עושה שלוש יחידות לימוד באנגלית האם זה ישפיע על האפשרות לטיס?

  1. רועי ינוביץ

   היי,
   לא ישפיע בכלל !
   בהצלחה !

 9. נדב

  היי רועי,
  סימול עברית משפיע על קבלה ל"תלפיות"?

  1. רועי ינוביץ

   בטח משפיע.
   יש שקלול בין נתוני בית ספר וצו ראשון עם סימול עברית.
   אם כל הנתונים מתאימים, אתה יכול להתקבל גם אם לא קיבלת את הציון המירבי בסימול עברית.
   כתוב ותשאל אם אתה זכאי לזימון, talpiot@mailto.mod.gov.il

 10. מלשבית

  ועוד שאלה:
  יש לי אבחון דידקטי שבו רשום בפירוש שיש לי שימוש במחשבון וה.זמן. שימוש במחשבון לא קיבלתי שאלתי למה ואמרו לי שלא מגיע לי.היה לי קשה מאוד בחלק של החשבון. האם כדאי לי להגיש ערעור?

  1. רועי ינוביץ

   הצבא קובע לעצמו אילו המלצות לקבל מהאבחון הדידקטי ואילו לא.
   רק במקרים של אבחון דיסקלקוליה חמור וברור נותנים אפשרות לשימוש במחשבון.
   אין סיכוי שיקבלו את הערעור שלך לפי טעון זה.

 11. מלשבית

  היי,
  היום היה לי צו ראשון המאבחנת נתנה לי את המשימה הראשונה ואחרי שעשיתי אותה היא נתנה לי משפטים עם מילים גבוהות וביקשה ממני לפרש אותן. הצלחתי לפרשן אותן נכון ואחכ היא נתנה לי משפטים להשלמה עם איזה מילים שאני רוצה ואחרי שסיימתי היא אמרה לי טוב מאוד את יכולה להיות גאה בעצמך.
  מה זה אומר על הציון שלי?אם היא עשתה לי את המבחן הנוסף סימן שהציון נמוך?

  1. רועי ינוביץ

   היי עמית,
   לא בהכרח הציון הוא לא הציון הגבוה ביותר האפשרי.
   לעיתים המאבחנת זקוקה לבדיקות נוספות מעבר לנושא הראשון אותו היא נותנת כדי לאבחן מהי רמת העברית האמיתית של המלש"ב.
   קחי את "את יכולה להיות גאה בעצמך" כסימן טוב לציון גבוה, אין סיבה לחשוב אחרת.
   בנוסף את כותבת לי שהבנת את המילים שהיא נתנה לך.
   אני חושב שקיבלת ציון גבוה.

 12. עמית

  היי,
  היום היה לי צו ראשון המאבחנת נתנה לי את המשימה הראשונה ואחרי שעשיתי אותה היא נתנה לי משפטים עם מילים גבוהות וביקשה ממני לפרש אותן.הצלחתי לפרשן אותן נכון ואחכ היא נתנה לי משפטים להשלמה עם איזה מילים שאני רוצה ואחרי שסיימתי היא אמרה לי טוב מאוד את יכולה להיות גאה בעצמך.
  מה זה אומר על הציון שלי?אם היא עשתה לי את המבחן הנוסף סימן שהציון נמוך?

  1. רועי ינוביץ

   היי עמית,
   לא בהכרח הציון הוא לא הציון הגבוה ביותר האפשרי.
   לעיתים המאבחנת זקוקה לבדיקות נוספות מעבר לנושא הראשון אותו היא נותנת כדי לאבחן מהי רמת העברית האמיתית של המלש"ב.
   קחי את "את יכולה להיות גאה בעצמך" כסימן טוב לציון גבוה, אין סיבה לחשוב אחרת.
   בנוסף את כותבת לי שהבנת את המילים שהיא נתנה לך.
   אני חושב שקיבלת ציון גבוה.

 13. אהוד

  שלום רועי, היום היה לי צו ראשון ובמבחן עברית היא נתנה לי 2 נושאים לדבר עליהם בנושא הראשון לא הלך לי כל כך טוב ונתקעתי קצת וראיתי שהיא רשמה 5 שורה מתחת 8 ושורה מתחת 6 ובנושא השני הלך לי מעולה והיא כתבה את האות פ פעם אחת על כל הציונים של הנושא השני שלי ואז נגמר מבחן העברית והיא לא נתנה לי מילים לפרש. כששאלתי אותה מה הציון שלי היא אמרה שקיבלת את הציון המירבי אבל חלק מהסימול עברית הוא גם במבחנים הפסיכוטכניים. האם הסימול עברית שלי 9? תודה מראש

  1. רועי ינוביץ

   היי אוהד,
   כל מה שהיא רשמה זה מספרים סידוריים של התיק שלך, סוג המבחן שעברת, מדוע נעשתה הערכה נוספת ומדוע לא התבצע מבדק מילים ומשפטים.
   זה סימן טוב שהיא לא נתנה לך לפרש מילים, זה אומר שהיא השתכנעה שרמת העברית שלך גבוהה.
   אם היא אמרה לך שקיבלת את הציון המרבי, תאמין לה, קיבלת 9.
   זהו ציון סימול העברית שלך, אין קשר למבחנים הפסיכוטכניים.

   1. אוהד

    תודה רבה רועי!

    1. רועי ינוביץ

     ברצון !

 14. קרן

  היי רועי, שבוע הבא הצו ראשון שלי ואני ממש לחוצה לגבי המבחן עברית כי אני לא טובה בלדבר משהו שאני ממציאה מהראש ומתחילה להגיד "אממ.." וכאלה
  האם אומרים את הציון סימול עברית כשסיימתי? או שאני לא יכולה לדעת אותו?

  1. רועי ינוביץ

   היי קרן,
   מבחן העברית איננו חלק מקביעת קב"א.
   אני כותב לך זאת על מנת להרגיע אותך מעט ולגרום לך לגשת למבחן הזה בצורה יותר נינוחה ושלווה.
   תתאמני הרבה וזה יגרום לך להשתפר.
   בכל פעם שאת מרגישה שעומד לצאת לך אממ…, תחליטי שאת לא אומרת את זה בקול רם.
   את אומרת את זה בתוך הראש שלך ורק את ההמשך אומרת בקול רם.
   המאבחנת לא תאמר לך את הציון בסיום המבחן וגם לא תוכלי לברר אותו.
   את יכולה לשאול את המאבחנת בסיום המבחן, "איך הייתי " ?
   תזכרי לנשום עמוק בזמן המבחן ותחשבי שיושבת מולך חברה שלך שאת מספרת לה משהו.
   אני סומך עלייך שתצליחי !

   1. קרן

    תודה רבה רועי!!

 15. שיר

  היי רועי
  סימול עברית 8/9 מעבר לנתוני קבא ודפר מתאימים, לא יפריע לי לקבל אפשרות לעתודה?

  1. רועי ינוביץ

   היי שיר,
   סימול עברית 8 או 9 זה מעולה וברור שלא יפריע לאפשרות להתקבל לעתודה.

כתיבת תגובה