כתוב את הכותרת כאן

שלום לכם, אני רועי ינוביץ, בעל ניסיון של שנים רבות בהכנת מלש"בים לצו ראשון בפרט ולענייני הצבא בכלל. בדף זה אני נותן מידע רב על המונח הצבאי, "קב"א". לכל שאלה תכתבו לי בתגובות בסוף הדף.

מה זאת קב"א ? קב"א (קבוצת איכות) היא ציון אותו תקבלו בעיקר לפי המבחנים הפסיכוטכניים שתעשו בצו ראשון, אליהם אתם רוצים לעשות את ההכנה הכי טובה שיש. לפי ציון קב"א שלכם, יקבע הצבא עד כמה האינטיליגנציה השכלית שלכם גבוהה ואילו תפקידים, הדורשים הפעלת אינטיליגנציה, מתאימים לכם. אם קב"א שלכם נמוכה, תקבלו, בדרך כלל, תפקידים לא איכותיים ולא מאתגרים. אם קב"א שלכם נמוכה, לא תקבלו למשל זימון ליום סיירות, מודיעין, הדרכה, מחשבים, דוברות ועוד… קשה מאוד לערער על קב"א וכמעט תמיד קב"א שתקבלו, תלווה אתכם עד לסיומו של השירות הצבאי שלכם. ממה מורכבת קב"א ? קב"א מורכבת משלושה חלקים. שלושת החלקים הם: דפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני), זה המבחנים הפסיכוטכניים שאתם עושים בצו ראשון, אשר מהווה 50% מקב"א. צד"כ (ציון דרוג כללי), זה הראיון האישי שעוברים בצו ראשון, אשר מהווה 33% מקב"א. צה"ר (ציון השכלה ראשוני), זה ציון הניתן על מסלול בגרות מלא, אשר מהווה 17% מקב"א. אם אתם במסלול בגרות מלא (ללא קשר לכמות היחידות וההרחבות שלכם) תקבלו את ציון צה"ר הגבוה ביותר.

ציוני קב"א אפשריים ציון קב"א שלכם אמור להופיע עד שבוע מהרגע שהשלמתם את כל התחנות בצו ראשון. הציון אמור להישלח לנייד שלכם ולהופיע באזור האישי שלכם באתר מתגייסים. הציון יהיה בין 41 ל 56. אתם תקבלו את אחד מהציונים הבאים: ציון 41 עד 43 – ציון נמוך במיוחד שהמשמעות שלו היא שיכול מאוד להיות שהצבא לא יאפשר לכם להתגייס (תוכלו להתנדב). אם בכל זאת תתגייסו, תוכלו לשרת בתפקידים הכי פשוטים שיש. מעטים מאוד נמצאים בקבוצה הזאת. ציון 44 עד 47 – ציון שאומר שאתם לא בעלי אינטיליגנציה שכלית גבוהה מספיק מבחינת הצבא על מנת לשמש בתפקידי הפיקוד למיניהם ובנוסף גם לא תקבלו זימון לסיירות או לכל תפקיד תומך לחימה איכותי כלשהו, כולל מודיעין, מחשבים, הדרכה, דוברות ועוד… ציון 48 עד 51 – הציון הממוצע. ציון זה יאפשר לכם לקבל תפקידים בינוניים מבחינת יכולת שכלית וביקוש ואפילו תפקידי פיקוד לא בכירים, אבל גם ציון זה אינו מספיק לסיירות ולתפקידי תומכי לחימה מובחרים. ציון 52 עד 53 – ציון גבוה אשר יאפשר זימון לסיירות ולתפקידי תומכי לחימה איכותיים. הציון הזה מאוד גבולי בכל הקשור לזימון למודיעין, מחשבים ותפקידי הדרכה. מי שבונה על תפקיד רציני, עדיף שיקבל ציון גבוה יותר. ציון 54 עד 56 – ציון גבוה במיוחד אשר יפתח בפניכם את כל האפשרויות המובחרות והנחשבות ביותר בצה"ל בתפקידים הקרביים והעורפיים. חשוב לדעת שישנם תפקידים בצה"ל עבורם צריך בנוסף לקב"א ודפ"ר גבוהים, גם ציונים גבוהים (90 ומעלה) במקצועות מורחבים כמו: פיזיקה, מתמטיקה, אנגלית, כימיה ומדעי המחשב. לצה"ל יש שקלולים משלו בקביעה למי מגיעים זימונים מסוימים ולמי לא.

איך קב"א גבוהה יכולה לעזור לחיים שלכם ? הצבא יכול להיות מקום נפלא בשבילכם. מקום בו תשרתו בתפקיד שיביא לידי ביטוי את היכולות, הכישורים והתשוקה שלכם. מקום בו תלמדו, תצברו ניסיון ותתפתחו כבני אדם חכמים יותר שכלית ורגשית ואז תקבלו החלטות חכמות יותר לחיים שלכם. אם תשרתו בתפקיד איכותי ומאתגר שמתאים לכם, אתם תצאו מהצבא אנשים שהסיכויים שלהם להצליח בחיים גבוהים יחסית. אתם לא רוצים להיות כמו רבים שמתגייסים ורק רוצים לחפף ולהעביר את השירות כמה שיותר מהר. אתם רוצים להיות חכמים ולנצל את זמן הצבא להתפתחות אישית משמעותית. רק קב"א גבוהה תיתן לכם את ההזדמנות להיחשף לתפקידים איכותיים. אם קיבלתם קב"א נמוכה, האם ניתן לשפר אותה ? בעיתי ביותר ! כדי לשפר קב"א צריך לעשות את המבחנים הפסיכוטכניים של צו ראשון פעם נוספת. במיטב ממש לא מעוניינים לתת הזדמנות נוספת, בטענת שוויון והוגנות מול כולם, כלומר מבחינתם אם יתנו הזדמנות נוספת למלש"ב שמבקש, הרי לא הוגן לא לתת גם לאחרים שמבקשים. אל תבנו על מועד ב'. המסקנה המתבקשת היא: תבואו מוכנים לצו ראשון בפעם הראשונה, כי כנראה לא תהיה פעם שנייה.

האם אפשר להתכונן למבחני צו ראשון ולקבל קב"א גבוהה ? בטח שאפשר להתכונן. רוב המלש"בים עושים הכנה למבחני צו ראשון. החומר למבחנים בצו ראשון הוא לא חומר ברמה גבוהה וניתן להתמודד איתו בקלות יחסית לעומת מה שאתם רגילים בבית הספר שלכם. האתגרים הרציניים במבחני צו ראשון הם: 1. חומר הלימוד בחשיבה הכמותית הוא חומר שלמדתם בחטיבת הביניים או אפילו ביסודי ולכן אולי שכחתם אותו. 2. יש ממש מעט זמן במבחני צו ראשון, כ 45 שניות לשאלה בממוצע. 3. יש שאלות בנושאים הגיון מילולי וצורני, שממש לא כדאי להיתקל בהן בפעם הראשונה בצו ראשון. החדשות הטובות הן שאם יש לכם רצון חזק, תתאמנו ותבואו מוכנים, הסיכוי להצלחה גבוה. לא משנה איזה תלמידים אתם בבית הספר או כמה יחידות במתמטיקה אתם לומדים. במהלך השנים ראיתי, שמעתי ופגשתי המון מלש"בים, שלמרות שהיו תלמידים ממוצעים במקרה הטוב, הצליחו יפה מאוד במבחני צו ראשון, כי עשו הכנה רצינית. איך לעשות הכנה רצינית למבחני צו ראשון ? הכי פשוט, נוח ובטוח הוא לרכוש את ערכת הכנה מקצועית ואמינה. ערכה שנכתבה ע"י מאבחנות פסיכוטכניות שמכירות את מבחני צו ראשון ושמכילה מספיק שאלות מכל הנושאים, עם תשובות והסברים. אני מכיר את כל הערכות שמוכרים וממליץ על הערכות האלה. משפטי סיכום שחשוב לזכור קב"א היא קבוצת האיכות אליה משייך אתכם הצבא לפי מבחנים פסיכוטכניים, ראיון אישי ומצב הלימודים שלכם בבית הספר. לפי קב"א שלכם הצבא קובע אילו תפקידים מתאימים לך. קב"א גבוהה = תפקידים איכותייים ומובחרים. קב"א נמוכה = תפקידים פחות נחשבים ופחות מבוקשים. אם תעשו משהו רציני, מאתגר ויוקרתי בצבא ותצברו הרבה ידע ונסיון, נקודת הפתיחה שלכם באזרחות תהיה מצוינת ואם לא אז לא. תהיו רציניים ותתכוננו חזק לצו הראשון שלכם. תכתבו לי שאלות למטה בתגובות ואענה ברצון. בהצלחה ושתפו את החברים, כדי שלכולם תהיה קב"א גבוהה !

המידע עזר? שתפו אותו עם חברים

לפוסט הזה יש 1,749 תגובות

 1. אנונימי(לא מזוהה)

  היי רועי, האם גורמים שלא קשורים לראיון עצמו משפיעים על קב"א ?
  במידה והורי גרושים זה מוריד?

  1. רועי

   גרושים לא מוריד.

 2. רותם

  האם ציון הקבא נקבע באופן שונה אצל גברים ונשים?

 3. שני

  אפשר לערער על הראיון האישי אם הוא הוריד לי מהקבא? ויכול להיות שיורידו לי מהקבא בגלל הערעור?

  1. רועי

   על בקשה לראיון חוזר לא מורידים קב"א.
   את יכולה לכתוב בקשה מנומקת ומשכנעת למיטב לראיון חוזר.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  האם טיפול בהפרעות אכילה מוריד ציון בדפר. האם הנתונים נמסרים מהמרפאות לצבא?

  1. רועי

   לא מוריד דפ"ר, אולי פרופיל, תלוי בחומרת המצב.
   נתונים לא נמסרים אוטומטית, אלא אם כן הם מבקשים.

 5. ליהי

  היי יש לי קב"ה 47 דפר 20 ופרופיל 97 עכשיו אני רוצה להיות מדריכת חי"ר ואמור להיות לי יום המאה אז עם יהיה לי 4 בהדרכה והשאר 4 או 3 אני אהיה יכולה להיות מדריכה זה מאוד חשוב לי אשמח עם תענה תודה

  1. רועי

   כן ליהי, ככול שתצליחי יותר ביום המאה, הסיכוי שלך לקבל את מה שאת רוצה יגדל.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שלום, עשיתי צו לפני שבועיים וקיבלתי קב"א 56, דפ"ר 70. אני עושה 41 יחידות לימוד בתיכון,הבעיה היא שיש מגמה אחת שאני רוצה לעזוב, האם זה יוריד לי את ציון הקב"א או שהוא לא יכול להשתנות?

  1. רועי

   לא יפגע בקב"א. אין קשר.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה זה אומר אם שלחו לי הודעה ששבה כתוב: ״מלש"ב/ית יקר/ה, פנייתך לגבי פער בנתונים באתר מתגייסים טופלה. הנתונים העדכניים יוצגו באתר בעוד 48 שעות. בברכת גיוס נעים, צוות האתר״.?

  1. רועי

   זה אומר שיהיה עדכון בנתונים שלך.

   1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    תודה רבה

   2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    כרגע העלו לי רק את הדפר

    1. רועי

     בסדר גמור.
     זה מצוין !

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  קיבלתי את התוצאות של הצו ראשון והתבאסתי מאוד. דפר 60 קבא 53. זה לגמרי לא משקף את היכולות שלי. יש לי ממוצע 99 במתמטיקה ב5 יחידות והחלק שנפלתי בו זה החלק הכמותי (לא הספקתי יותר מחצי ממנו מכיוון שלקחתי את הריטלין מאוחר מידי והוא לא הספיק להשפיע). ובנוסף באבחון לא היה רשום המלצה למחשבון בגלל שהוא היה מיועד לבית ספר וב5 יחידות ממילא משתמשים במחשבון. המאבחנת שלי עומדת לשלוח איבחון חדש הכולל המלצה למחשבון. לדעתך יש סיכויים לקבל מבחן פסיכוטכני חוזר? ואם אני לא אקבל, רציתי נורא להיות בתפקידי איתור כמו למשל שחקים או טייס, אתה חושב שהנתונים שלי ימנעו ממני לקבל זימון למקומות אלה? אני לא חושבת שאני נופלת בחוכמה שלי מכל בן אדם שקיבל דפר 90 כי כל חיי איתרו אותי למצוינויות במדעים אנגלית ומתמטיקה מה שרק מספר ילדים מועט התקבל מתוך שכבה של 500 ילדים בבית ספר שהוא איכותי מאוד והוא מקום 3 בארץ בממוצע הציונים שלו.

  1. רועי

   אם יהיה לך אבחון חדש, יש סיכוי מסוים להצלחה, אבל אל תבני על זה.
   לשחקים לא יקחו אותך לדעתי עם הנתונים האלה, לטיס סיכוי טוב שכן.

   1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    תודה רבה, יש לי אפשרויות לקבל זימונים לתפקידי איתור מודיעיניים וטכנולוגיים יוקרתיים או שנסגרו בפניי כל הדלתות? אני מתכוונת לחפורר למיטב בנוגע לזימונים ויש לי מוטיבציה גבוהה מאוד!!

    1. רועי

     חפירות לא יעזרו לך. הם רגילים לזה.
     יכול להיות שיאפשרו לך להתמיין לכלל חמן. תתאמצי לשכנע אותם שאת מתאימה.

 9. אחשלי

  תודה רועי על כל העצות המועילות!!!

  אם קיבלתי דפר 90 ואני עושה בגרות מלאה האם אני יכול לקבל פחות מ52 בקבא?
  אם א"א לדעת כמה בערך אני יכול לקבל?

  1. רועי

   עם דפ"ר 90 סיכוי גבוה מאוד שלא תקבל קב"א פחות מ 54.

 10. יוסי

  שלום רועי!
  תודה על כל העזרה שלך!!!
  לפני שבוע עשית צו אחוד עם הכיתה שלי כל החברים שלי קיבלו כבר קב"א ואני עדיין לא יש עם זה בעיה? יש למה לחשוש?

  1. רועי

   שלום יוסי,
   אין מה לחשוש כרגע.
   תתקשר עכשיו למיטב ותשאל לפשר העיכוב.

 11. אשר אקילוב

  שלום.
  האם יש לי ציון 48 עד 51 בקב"א האם אני יכול לקבל זימון לטייס?

  1. רועי

   כנראה שלא.

 12. אלעד

  שלום רועי.

  האם אפשר להיות טייס אם יש לי את הציון 48 עד 51??
  או שצריך יותר?

  1. רועי

   בדרך כלל צריך לפחות קב"א 52.

   1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    ואם יש לי פחות , מה אפשר לעשות?
    אפשר לבקש שוב?

    1. רועי

     אפשר לשלוח למיטב בקשה.

 13. אשר אקילוב

  שלום רועי.

  האם קב"א, ודפ"ר ופסיכוטכני בוחני אותך בצו ראשון??

  1. רועי

   לא הבנתי את השאלה.
   קב"א ודפ"ר נקבעים בצו ראשון.

   1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    תודה

   2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    גם פסיכוטכני?

    1. רועי

     פסיכוטכני זה מבחני דפ"ר.

 14. משה

  היי רועי
  קב"א 54 זה הרבה מעל הממוצע ?

  1. רועי

   הממוצע זה 50, 51.

 15. ש

  היי רועי , אני עם דפ"ר 60 קב"א 54 פרופיל 97 . אני בן יחיד וחשבתי ללכת למיונים לטיס. מאחר ואני בן יחיד אז ההורים צריכים לחתום. במידה והם יחתמו אז בשנה הבאה (אני בי"א) ישתנו לי התפקידים במנילה? כי גם חשבתי לנסות ללכת להתמיין לתפקידים במודיעין , 8200, ( חיל התקשוב) תודה

  1. רועי

   שלום,
   אם ההורים יחתמו, השאלון אמור להיות מותאם.

   1. רותם

    האם ציון הקבא נקבע באופן שונה אצל גברים ונשים?

    1. רועי

     אותו דבר

כתיבת תגובה